Yaşam

Carl Sagan’ın hayatı belgesel oluyor

Dünyaca ünlü Amerikalı bilim adamı Carl Sagan’ın hayatı belgesel oluyor. Belgeselde Sagan’ın yakınlarıyla yapılan röportajların yanı sıra Sagan’ın arşivinden ses kayıtları ve sahneler de yer alacak. Çekim tarihi henüz açıklanmayan belgesel, National Geographic kanallarında ve Disney+’ta gösterilecek.

National Geographic’ten yapılan açıklamada, belgeselde çok sayıda ses kaydı, arşiv görüntüleri, canlandırmalar ve Sagan’ın arkadaşları ve ailesiyle yapılan röportajların yer alacağı belirtildi.

‘Çığır Açan ve Devrimci Bir Bilim İnsanı’

National Geographic’in Başkan Yardımcısı ve belgeselin yönetmeni Nanette Burstein, Sagan’ı “kozmosun karmaşıklığını çözmeyi başarmış, çığır açan ve devrimci bir bilim adamı” olarak tanımladı.

Burstein, Sagan’ın kendi hayatı üzerindeki etkisini şu sözlerle anlattı:

“Çocukluğumu en çok etkileyen iki şey, büyükannemin ölümü ve benim Carl Sagan okumamdı. Carl Sagan, dünyaya bakış açımı kökten değiştirdi. Böyle bir projenin parçası olduğum için çok heyecanlıyım.”

Fuzzy Door’dan Seth MacFarlane ve Erica Huggins’in yapımcılığını üstleneceği belgeselde Sagan’ın eşi ve bilim yazarı Ann Druyan da yer alacak. Nanette Burstein belgeseli yönetecek.

Sagan 1996’da 62 yaşında öldü ve 1980’de yayınlanan ‘Cosmos: A Space Odyssey’ adlı kitabı İngiliz tarihinin en çok satan bilim kitabı. Kitap ilerleyen yıllarda 13 bölümlük bir belgesele dönüştürüldü ve sunuculuğunu Carl Sagan’ın eski öğrencisi astrofizikçi Neil deGrasse Tyson yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu