Ekonomi

İmalat Sanayi 29. Kez WIN EURASIA Çatısı Altında Buluşmaya Hazırlanıyor

7 Haziran ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde “Sanayi buluşuyor” mottosuyla 29. kez imalat sanayini tek çatı altında buluşturacak olan WIN EURASIA – World of Industry Fuarı ile ilgili son gelişmeler ve etkinlikler… 10, 2023, İstanbul Marriott Hotel Şişli’de yapılacak. düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Toplantıda imalat sanayinin otomasyon ve robotik teknolojilere dönüşmesinde WIN EURASIA’nın oynadığı rol ve bölümlere kazandırdığı temeller masaya yatırıldı.

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü Annika Klar ve Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın’ın ev sahipliğinde düzenlenen WIN EURASIA 2023 Fuarı Basın Toplantısı; bölümün önde gelen sivil toplum kuruluşları MAKFED – Türkiye Makine Federasyonu, ROBODER-Robotik ve Yüksek Teknoloji Üretim Sistem Entegratörleri Derneği, TÜYİDER – Tüm Yüzey İşlemleri Derneği, ENOSAD – Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği, AKDER – Akışkan Gücü Derneği ve ETMD – Elektrik Sektör temsilcileri ve basın mensuplarının katılımıyla Tesisat Mühendisleri Derneği.

WIN EURASIA SEKTÖRÜ GELECEKLE BARIŞTIRIYOR

Toplantı Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika Klar,nın açılış konuşması ile başladı. açık , “WIN EURASIA, imalat sanayine yön veren ve geleceğini belirleyen bir fuar. Bu nedenle bu yıl mottomuzu “Sanayi gelecekle buluşuyor” olarak belirledik. Çünkü dünya, kısaca ikiz dönüşüm olarak tanımlayabileceğimiz yeşil ve dijital dönüşüm sürecine girdi. İmalat sanayinin otomasyona geçmesi ve robotların kullanılması artık bir tercih değil zorunluluktur. HANNOVER MESSE’nin bölge pazarındaki temsilcisi WIN EURASIA olarak işletmelere bu geçişle ilgili her türlü deneyimi sunmaya ve şirketlerimiz aracılığıyla tüm ihtiyaçlarını 360 derece karşılamaya hazırız.” söz konusu.

İMALAT SEKTÖRÜNDEKİ DÖNÜŞÜM SÜRECİ Türkiye İÇİN DEĞERLİ BİR FIRSAT

Halihazırda klasik üretim modellerini kullanan Türkiye’nin, Endüstri 4.0 teknolojilerini üretim süreçlerine dahil etmek için değerli bir fırsata sahip olduğuna dikkat çekiliyor. Annika Clar “Türkiye’nin imalat sanayisini dönüştürecek teknolojiler geliştiren ve üreten çok başarılı şirketleri var. Bu nedenle çoğu WIN EURASIA katılımcısı ve ziyaretçisi olan firmalarımıza yeni ufuklar açabilecek büyük bir potansiyel pazar. Rakamlar da buna işaret ediyor. Endüstri 4.0 sürecine dahil edilebilmesi için Türkiye’deki üreticilerin 10 yıllık bir süreçte yılda yaklaşık 10 ila 15 milyar liralık yatırım yapması öngörülüyor. Bu dönüşümün üretim verimliliğine varsayılan katkısı ise 50 milyar lira civarında.”

500’DEN FAZLA KATILIMCI, 27 BİN M2 NET FUAR ALANINDA 39 BİNDEN FAZLA ZİYARETÇİ İLE BULUŞACAK

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, WIN EURASIA’nın bu yıl imalat sanayine milyonlarca dolarlık ticaret hacmi sağlamayı hedeflediklerini söyledi. söylenmiş. Ertaşkın, “Sanayi gelecekle buluşuyor” mottosuyla 4 gün içerisinde imalat sanayinin tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluşturacağız. Fuarımız, Avrasya bölgesinde imalat sanayini buluşturan tek fuar olma ayrıcalığına sahiptir. Fuar alanımız 27 bin metrekare olup Türkiye, Avrupa, Asya ve Orta Doğu bölgelerinden 500’ün üzerinde katılımcı firma ve 6 salonda Almanya, Tayvan, Çin ve Kore pavyonlarımız bulunmaktadır. Dünya çapında ortalama 100 ülkeden 39 binin üzerinde şube profesyonelinin WIN EURASIA’yı ziyaret etmesini bekliyoruz.” Ertaşkın, ihracata yönelik bir fuar olarak her yıl olduğu gibi Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) ve Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) iş birliği ile Tedarik Misyon Programına ev sahipliği yapacaklarını belirterek, İran başta olmak üzere 10 ülkenin fuara katılacağını söyledi. Alım Heyeti Programımız kapsamında İtalya, Cezayir ağırlanacak. WIN EURASIA fuarında hedef ülkeden 200 alıcının üretici ve ithalatçı firma yetkilileri ile bir araya geleceğini belirtti.

 

AVRASYA’YI KAZANMAK İÇİN İMALAT SEKTÖRÜNDEN TAM DESTEK 

Bünyesindeki tüm şubelerin evrilmesinde kritik rol oynayan, dijitalleşme, Endüstri 4.0 ve 3 mega’nın geleceği olan, kendi sektöründe bölgenin en büyük ve en uzun soluklu uluslararası endüstri fuarı WIN EURASIA bu yıl Robotik Otomasyon için trendler; Metaverse, Endüstri 4.0 ve Hiper Otomasyona odaklandı. Açılış konuşmalarının ardından WIN EURASIA 2023 “Sanayi Gelecekle Buluşuyor” Oturumunun moderatörlüğünü WIN EURASIA Özel Etkinlikler ve Teknoloji İçerik Yöneticisi Murat Bayazıt yaptı. WIN EURASIA’nın stratejik ortakları MAKFED, ROBODER, TÜYİDER, ENOSAD, AKDER ve ETMD liderleri ile üst düzey yöneticilerinin söz aldığı oturumda WIN EURASIA’nın imalat sektörüne katkısı ele alındı.

MAKİNE KESİM EKONOMİMİZ İÇİN STRATEJİK OLARAK DEĞERLİDİR

İlk konuşan MAKFED – Türkiye Makine Federasyonu Genel Sekreteri Zühtü Bakır “Makine branşının dünya ticaretine katkısına dikkat çekti. Bakır, “2021 yılı mutlak rakamları ile karşılaştırıldığında; Dünyada 22 trilyon ihracat yapıldı. Bunun 2,5 trilyonu direkt makinelerden, yüzde 15’ten fazlası ise elektrikli teçhizat ve makinelerden oluşuyor. Motorlu kara taşıtları arasında traktör satın aldığınızda dünya ticaretinin yüzde 30’unu makine merkezli teknoloji sektörleri oluşturuyor. Makine sektörü ekonomimiz için stratejik değere sahiptir. 2022 yılında 25,5 milyar dolar ile makine ihracatında rekor kırıldı ama ithalat aynı hızla artıyor. Yatırımlar çok değerlidir. Dünyada her yıl makine ve teçhizata yaklaşık 5 trilyon dolar yatırım yapılıyor. Pandemiye rağmen 2019’un son çeyreğinden bu yana makine ve teçhizat yatırımları hep zirvede. 3 çeyreğin ardından yüzde 30’un üzerinde büyüme gördük” dedi. WIN EURASIA’nın sektöre katkısına değinen Bakır, “WIN EURASIA’yı dünyadaki teknoloji arenası HANNOVER MESSE’nin Türkiye’deki yansıması olarak görüyor ve makine sektörünün gelişmesi için destekliyoruz” dedi. söz konusu.

OTOMER OLARAK MAKİNEYE HAYAT GETİREN BİR GRUBUZ

Endüstriyel otomasyonun çok değerli olduğuna dikkat çeken, ENOSAD – Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Kayakıran “Otomasyonun Türkiye’nin büyümesine paha biçilmez katkıları var. Örneğin pandemi döneminde işler biraz karışsa da otomasyon sektörü ciddi anlamda büyüdü. Otomasyon pazarının verdiği rakamlarla karşılaştırıldığında 2027 yılına kadar yüzde 8,8’lik bir büyüme oranı gösteriyor ve bu değerin bize çok önemli ek fırsatlar sağlayacağını öngörüyoruz. Otomasyoncular olarak makineye hayat veren bir grubuz. Diğer kardeş STK’lar ile birlikte; Türkiye’yi daha yukarılara taşıma fırsatımız oldu. Hep bir arada olduğumuzda Türkiye’yi daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum.” Fuarları özünde dünyanın en saf katılımı olarak gördüğünü ifade eden Kayakıran, WIN EURASIA’nın Türkiye’de kendi bölümünün en köklü fuarı olduğunu ve ENOSAD olarak desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ ENDÜSTRİ FUARI WIN EURASIA INTERNATIONAL ARENA

Türkiye’nin endüstriyel robot pazarındaki konumunun değerlendirilmesi ROBODER-Robotik ve Yüksek Teknoloji Üretim Sistem Entegratörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Irk “Endüstriyel robot pazarında 2021 yılı verilerine baktığımızda Türkiye’nin ihracatında yüzde 0,4’lük pay ile 24’üncü, ithalatında ise yüzde 1,7’lik payla 17’nci büyük ülke konumunda. 2022 yılında 25 milyon doları aşan ihracatımıza ve toplamda 138 milyon doların altına hızla inen ithalatımıza baktığımızda iç pazar büyüklüğünün toplamda 200 milyon dolar mertebesine ulaştığını söylemek mümkün. 2021’e baktığımızda 2022’de pazar büyüklüğünün yüzde 30’dan fazla arttığını söylememiz gerekiyor.” söz konusu. Yarış şöyle devam etti: “Türkiye’nin uluslararası arenadaki en önemli sanayi fuarı olan WIN EURASIA’nın bu yılın en değerli şube toplantılarından biri olacağını düşünüyoruz. Değişen ve gelişen dünya düzeninde ticaretin her zamankinden daha zor olduğu, batı ile doğunun ortasında değerli bir köprü konumunda olan ülkemizin marka şehri İstanbul’da düzenlenecek fuara, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi çekmesi ve son teknoloji ile üretilmiş üretim ekipmanlarının tamamını sergilemesi açısından değerli bir değerdir. merkezi olduğunu düşünüyoruz.”

WIN EURASIA 2023’TE ALTERNATİF YENİ TEKNOLOJİLERİ KEŞFEDECEĞİZ

Yüzey, dokunduğumuz her şeyin içindedir. Onun için sözlerine başlayarak birçok kesimle iş birliği içindeyiz. TÜYİDER – Tüm Yüzey İşlemler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turan Ali Selen segmentlerinin hem teknolojik olarak hem de bazı malzeme, kimyasal ve diğer işler açısından dışa bağımlı olduğunu ve bu bağımlılığı azaltmak için değerli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Selen, departmanlarının ekonomiye katkısını şu sözlerle dile getirdi: “Dünya ithalatı 112 milyar dolar. Oldukça büyük bir rakam. Türkiye’nin bu konudaki ihracatı yaklaşık 826 milyon dolar, ithalatı ise 2,2 milyar dolar” dedi. söz konusu. Çok genç bir dernek olduklarını ve şube olarak WIN EURASIA ile 2 yıldır kurdukları iş birliğinden faydalandıklarını belirten Selen, WIN’de bazı alternatif yeni teknolojilerin ülkemizde nasıl uygulanabileceğine dair sunumlar yapacaklarını ifade etti. AVRASYA 2023.

2024 VE 2025 İÇİN YÜKSELEN HEDEFLERİMİZ VAR

Akışkan teknolojiler olarak geniş bir kitleye ve farklı departmanlara hitap eden bir faaliyet alanına sahip olduklarını belirten. AKDER – Akışkan Gücü Derneği Başkan Yardımcısı Mark Minasyan , branşın iş hacmi ve geleceği ile ilgili tespitlerde bulundu: “2021 yılı için Türkiye’deki iş hacminin hidrolikte 400 milyon Euro, pnömatikte 156 milyon Euro civarında olduğunu hesapladık. Geçen yıl bu rakamlardaki değişimin yüzde 4 civarında olduğunu görüyoruz. 2023 yılında geçen yıla göre biraz daha yüksek bir hacme ulaşabileceğimizi öngörüyoruz. 2024 ve 2025’te yükselen bir grafik hedefimiz veya hayalimiz var diyebiliriz.” WIN EURASIA ve AKDER iş birliğine vurgu yapan Minasyan, iki kurum arasındaki iş birliğinin sadece WIN EURASIA ile sınırlı olmadığını belirterek, iş birliği ile sektörü geleceğe taşıyan HPKON Kongre ve Fuarı’nı düzenlediklerini ifade etti. AKDER, MMO ve Hannover Fairs Turkey Fuarlarından. Minasyan, bu yıl WIN EURASIA’da sektörü bilgilendirmek için bir panel düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

WIN AVRASYA BÖLÜMÜ İÇİN DEĞERLİ BİR PAZARLAMA VE İŞ GELİŞTİRME PLATFORMU

Elektrik sektörünün günümüz teknolojik gelişmeleri ve çevresel zorunluluklar nedeniyle hızla değiştiğine dikkat çeken, ETMD – Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Topak “Gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması, enerji depolama ve yönetimindeki teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme sayesinde elektrik sektörü daha verimli hale gelecek. Bu, tüketicilere daha fazla seçenek ve kontrol sağlarken çevrenin korunmasında da önemli bir ilerleme olacak.” söz konusu. WIN EURASIA ile yaptıkları iş birliğini çok değerli bulduklarını belirten Topak, şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi WIN EURASIA, Türkiye’de düzenlenen en büyük endüstriyel fuarların ortasında yer alıyor ve her yıl birçok uluslararası firmanın katılımıyla düzenleniyor. müşterileri ile birebir görüşmeler yapmalarına ve yeni iş fırsatları yaratmalarına olanak tanır. Bu nedenle WIN EURASIA’yı kendi segmentimizdeki şirketler için değerli bir pazarlama ve iş geliştirme platformu olarak görüyoruz. ETMD olarak fuarı yıllardır destekliyoruz.”

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ İLK KEZ WIN EURASIA ÖNİZLEME’DE TANITILDI

Mitsubishi Electric Türkiye, Leuze Türkiye, Festo Türkiye, HTC Türkiye ve Entek Otomasyon “WIN EURASIA PREVIEW” fuayesinde yaptıkları çalışmalar ve analizlerle basın toplantısına katılırken, “Mitsubishi Electric Türkiye; Üretken Yapay Zeka (Midjourney) ve Robot Entegrasyonu” – “Festo Türkiye & HTC Türkiye işbirliğiyle Metaverse” demo gösterimleri yapıldı.

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş tarafından düzenlenen WIN EURASIA – World of Industry Fuarı, sağladığı ticari iş birliği fırsatlarının yanı sıra sektörün geleceğin teknolojilerini konuşabileceği ve deneyimleyebileceği değerli bir ortak buluşma platformu olma misyonunu üstleniyor. imalat sanayi. Bu yıl fuarda uzman konuşmacıların en son teknolojileri ve güncel konuları gündeme getireceği Uluslararası Robotik Konferansı gibi konferans, panel ve seminerler yer alacak. Ayrıca Endüstri 4.0 Pavyonu, Dijital Fabrikalar Özel Alanı, 5G Arena, 5G&Sanayi Forum Alanı gibi özel tema konsepti ile yerinde pazar araştırması, geleceğin modülü olan sektörel yenilikleri keşfetme fırsatları ortada. WIN EURASIA’nın katılımcı ve ziyaretçilere sunduğu ayrıcalıklar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort